VB: Ciljano oglaševanje na platformah Mete
Uporabnica omrežja Facebook je na sodišču dosegla, da Meta njenih podatkov ne bo uporabljala za ciljano oglaševanje.
Novica je bila objavljena 21.3.2025
Borka za človekove pravice Tanya O’Carroll je v tožbi proti Meti trdila, da zakonska pravica do ugovora zoper uporabo osebnih podatkov za neposredno trženje, ki je vsebovana v zakonodaji Združenega kraljestva (in EU) o varstvu podatkov, skupaj z brezpogojno pravico, da se osebni podatki ne smejo več obdelovati za namen, ki mu je uporabnik nasprotoval, pomeni, da mora Meta prenehati s sledenjem in profiliranjem za prikazovanje ciljanih oglasov. Meta je nasprotno trdila, da njeni "prilagojeni oglasi" niso neposredno trženje. Primer bi moral biti obravnavan na angleškem višjem sodišču, vendar se je postopek zaključil s poravnavo.
V poravnavi se je Meta strinjala, da bodo prenehali uporabljati podatke tožnice za ciljano oglaševanje med uporabo njihovih storitev. Poravnava bi lahko predstavljala precedens, ki bi drugim omogočil, da uveljavljajo enako pravico do ugovora neposrednemu trženju tehnološkega velikana. O'Carroll je izjavila: "To je grenko-sladka zmaga. Po več plateh sem dosegla tisto, kar sem si zadala – to je dokazati, da pravica do ugovora obstaja, dokazati, da velja točno za poslovni model Mete in številnih drugih podjetij na internetu – in da je ciljno oglaševanje pravzaprav neposredno trženje. Seveda pa to ni določeno z zakonom. Meti ni bilo treba sprejeti odgovornosti - tako da lahko še vedno rečejo, da so se v tem primeru zgolj poravnali s posameznikom."
Meta je sicer nabrala že kar nekaj kazni zaradi kršitev GDPR – vključno z nekaterimi največjimi kaznimi med tehnološkimi podjetji – toda njen glavni poslovni model sledenja brez privolitve je težje spremeniti. Obstajajo znaki, da so odredbe sodišč in nadzornih organov končno dosegle vpliv na položaj Mete v Evropi in da je pravice do zasebnosti dejansko mogoče uveljavljati.
Kljub temu se bo podjetje zdaj v Združenem kraljestvu verjetno preusmerilo na model "pay or OK" - kar je mehanizem, ki so ga lani uvedli v EU. To od uporabnikov zahteva, da soglašajo s sledenjem in profiliranjem ali pa plačajo Meti za dostop do njenih storitev brez oglasov.
Vir: Techcrunch
Naslovna slika: RawPixel