EU: Napovedana kazen za X
Evropska komisija naj bi platformi X izrekla kazen v višini 1 milijarde dolarjev zaradi širjenja dezinformacij, kar krši Akt o digitalnih storitvah.
Novica je bila objavljena 7.4.2025
Business Todays poroča na podlagi svojih virov, da bo Evropska Komisija predvidoma to poletje upravljavcu platforme X izdala globo v višini 1 milijarde, kar bo prva večja kazen zaradi kršitev Akta o digitalnih storitvah (DSA). Predvideni ukrepi presegajo zgolj finančne kazni. Pričakuje se tudi, da bo Evropska komisija zahtevala spremembe v zasnovi in delovanju platforme X, da bi odpravili vrzeli pri moderiranju vsebine, preverjanju uporabnikov in preglednosti oglaševanja.
V objavi, ki je sledila prvotnemu poročilu, se je X odzval, in predvidene ukrepe označil za »dejanje politične cenzure brez primere in napad na svobodo govora«. Upravljavec platforme je obljubil, da bo branil svoje delovanje in "ščitila svobodo govora v Evropi". Sam Elon Musk je pred tem dejal, da je pripravljen na "zelo javno bitko na sodišču" in je pravila EU pogosto imenoval obliko cenzure, ki jo izvaja država. "Vedno smo uveljavljali in bomo še naprej uveljavljali naše zakone pošteno in brez diskriminacije do vseh podjetij, ki delujejo v EU," je v izjavi zapisala Evropska komisija.
Primer proti X je še posebej pomemben kot prvi primer po DSA, ki zahteva, da velike platforme sprejmejo proaktivne ukrepe za boj proti škodljivi vsebini, zagotovijo dostop do podatkov raziskovalcem in ohranijo preglednost oglaševalskih praks. X je obtožen neuspeha v vseh treh točkah. Po mnenju EU platforma ni posredovala podatkov zunanjim raziskovalcem, ni preverila plačljivih uporabnikov s "preverjenimi" modrimi kljukicami in ni ohranila preglednega oglaševalskega okvira, s čimer je odprla vrata dezinformacijam in operacijam tujega vpliva.
Poteka tudi druga, širša preiskava X, ki se osredotoča na to, ali je platforma postala središče sovražnega govora, neresnic in druge nezakonite vsebine, deloma zaradi Muskovega pristopa k moderiranju. V skladu z DSA lahko nadzorni organ izreče kazni v višini do 6 % svetovnega letnega prihodka. Toda glede na to, da je X v zasebni lasti, EU razmišlja, da bi za izračun globe upoštevali tudi prihodke drugih Muskovih podjetij, kot je SpaceX, kar bi lahko kazen povišalo na 1 milijardo dolarjev.
Tudi drugi ameriški tehnološki velikani so pod pritiskom. Meta in Apple se soočata s kaznimi v skladu z Aktom o digitalnih trgih, ločenim zakonom, namenjenim spodbujanju konkurence v digitalnem gospodarstvu. Meta je pod drobnogledom tudi, ker domnevno ni zaščitila mladoletnikov v skladu z DSA. Preiskava proti X predstavlja prelomni trenutek za to, kako Evropa regulira globalno tehnologijo. Za razliko od prejšnjih prizadevanj, ki so ciljala na Google ali Facebook zaradi izkoriščanja monopolnega položaja ali pomislekov glede zasebnosti, ta ukrep posega v bistvo svobode izražanja in odgovornostjo platforme. Februarja je Bela hiša izdala obvestilo, v katerem je opozorila, da Akt o digitalnih storitvah in Akt o digitalnih trgih pozorno spremljajo zaradi »nepoštenega ciljanja ameriških podjetji«.
Obeta se pestro dogajanje, lahko bi rekli prvi resni primer implementacije Akta o digitalnih storitvah.
Vir: Business Today