EDPS: Opomin za Frontex

EDPS: Opomin za Frontex
14. 01. 2025 objavil/a Info Hiša

EDPS je v preiskavi ugotovil kršitve uredbe (EU) 2019/1896 pri sistematičnem posredovanju podatkov o sumu predhodnih kaznivih dejanj Europolu pri izvajanju skupnih operacij na zunanjih mejah EU.

Odločitev je bila objavljena 8.1.2025

EDPS je Frontexu, evropski agenciji za mejno in obalno stražo, izrekel opomin, ker ni spoštovala Uredbe (EU) 2019/1896 (uredba Frontex) pri posredovanju osebnih podatkov osumljencev čezmejnih kaznivih dejanj Europolu, agenciji EU za sodelovanje na področju kazenskega pregona.
Oktobra 2022 je EDPS izvedel revizijo dejavnosti Frontexa pri pomoči državam članicam na zunanjih mejah EU v skupnih operacijah. Evropski nadzornik za varstvo podatkov se je osredotočil zlasti na povratne razgovore Frontexa s posamezniki, prestreženimi med prečkanjem zunanjih meja, in na nadaljnjo uporabo informacij, zbranih v tem kontekstu.

EDPS je med revizijo ugotovil, da je Frontex med temi informativnimi razgovori zbiral informacije o osumljencih čezmejnega kriminala na podlagi pričevanj. Frontex je nato te informacije sistematično in proaktivno delil z Europolom, ne da bi opravil kakršno koli oceno o nujnosti takšne izmenjave, kar je v nasprotju z zahtevami uredbe Frontex. Glede na velika tveganja, ki jih to pomeni za osumljene posameznike, če bi se te informacije izkazale za nezanesljive ali netočne, se je EDPS odločil, da uvede preiskavo.

Wojciech Wiewiórowski, Evropski nadzornik za varstvo podatkov, je dejal: „Frontex je odgovoren za upoštevanje posebnih zaščitnih ukrepov, ki jih nalaga zakonodaja, da bi preprečili, da bi posamezniki, ki morda niso zanimivi za Europol, kljub temu končali v njihovih sistemih. Obdelava podatkov v zbirki podatkov organov kazenskega pregona EU ima lahko resne posledice za vpletene. Posamezniki tvegajo, da bodo neupravičeno povezani s kriminalno dejavnostjo po vsej EU, z vso morebitno škodo, ki jo to lahko povzroči na področju njihovega osebnega in družinskega življenja, svobode gibanja in opravljanja poklica.«

EDPS je ugotovil, da je Frontex kršil Uredbo (EU) 2019/1896 (Uredba Frontex), saj niso ocenili, ali je izmenjava informacij z Europolom o posameznikih, prijavljenih kot osumljenci čezmejnega kriminala, nujno potrebna za to, da lahko Europol opravlja svoje naloge kot zahteva člen 90(2)(a) navedene uredbe.

Čeprav to pomeni resno kršitev uredbe o Frontexu, se je EDPS odločil zgolj za izrek opomina, pri čemer je upošteval, da je Frontex pet dni po sprejetju revizijskega poročila EDPS maja 2023 prekinil izmenjavo informacij z Europolom. Od takrat je Frontex z Europolom le enkrat delil osebne podatke o osumljencih čezmejnega kriminala, po individualni, natančni in specifični oceni, da so bili ti podatki nujno potrebni za Europol pri izvajanju njegovih nalog. Frontex se je prav tako vključil v razprave z Europolom, da bi opredelil merila za oceno, ali so zbrane informacije nujno potrebne za izvajanje nalog Europola, in podrobna pravila za izmenjavo tovrstnih informacij, preden se bo izmenjava nadaljevala.

Vir: EDPS

Naslovna slika: RawPixel